I Powiatowy Rajd na Orientację PDF Drukuj Email

I Powiatowy Rajd na Orientację dla Szkolnych Kół Krajoznawczych PTT Oddziału w Chrzanowie


   Rajd został zorganizowany 21 marca 2013 roku w rejonie góry Żelatowa. Założeniem organizatorów imprezy była promocja aktywnego i zdrowego trybu życia bez uzależnień, a także poznanie technik orientacji w terenie z kompasem i mapą. Patronat honorowy nad Rajdem objął pan Adam Potocki - Starosta Powiatu Chrzanowskiego, Nadleśnictwo Chrzanów oraz pan Szymon Baron - Prezes Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Organizatorami Rajdu było Polskie Towarzystwo Tatrzańskie Oddział w Chrzanowie wraz z Klubem Sportowym Kościelec Chrzanów.


fot.1  Rozdanie numerów startowych


   Do Rajdu zgłosiło się 61 drużyn dwuosobowych z pięciu Szkolnych Kół Krajoznawczych PTT Oddziału Chrzanów. O godzinie 9.00 uczestników imprezy oraz ich szkolnych opiekunów przywitał prezes PTT Oddział w Chrzanowie, Remigiusz Lichota, który przypomniał zasady przyznawania punktów.O godzinie 9.18 wszystkie drużyny wyposażone w mapy i kompasy wystartowały na trasę. Młodzi miłośnicy gór mieli za zadanie w ciągu maksymalnie dwóch godzin przejść trasę spod Kopalni Żelatowa w pogorzyckim lesie i odnaleźć dwadzieścia punktów kontrolnych, w których znajdowały się perforatory. Dokładna lokalizacja punktów zaznaczona była na mapie do biegu na orientację wykonanej w skali 1:10 000 z cięciem warstwicowym co 5 metrów. Każdy zespół sam ustalał kolejność potwierdzania punktów w terenie.


fot.2  Start Rajdu


   W kategorii indywidualnej pierwsi z maksymalną ilością punktów byli „Baciary” z SKK PTT przy Powiatowym Centrum Edukacyjnym w Chrzanowie -  Michał Domurat i Michał Jaroszek. Drudzy przybyli „Tańczący z Wilkami” z SKK PTT przy I Liceum Ogólnokształcącym w Chrzanowie – Patryk Wojtyła i Łukasz Pająk, a trzeci „Duet Elita” z SKK PTT przy II Liceum Ogólnokształcącym w Chrzanowie – Anna Czuper i Sylwia Szklarczyk.


   W kategorii drużynowej (za trzy najlepsze zespoły z każdego Koła) pierwsze miejsce zdobyło SKK PTT przy PCE, drugie miejsce SKK PTT przy II LO w Chrzanowie, a trzecie miejsce SKK PTT przy ZSE-Ch w Trzebini.

 

fot.3  Ogłoszenie wyników Rajdu
 
 

   Jako organizatorzy skorzystaliśmy z gościnności dyrektora szkoły Fundacji Viribus Unitis w Pogorzycach, Pana Andrzeja Saługi. Uhonorowanie zwycięzców odbyło się w tejże szkole. Puchary, dyplomy oraz nagrody rzeczowe wręczali przedstawiciele patronów honorowych: pani Ewa Koryczan-Szydłowska ze Starostwa Powiatowego w Chrzanowie, pan Andrzej Berkowski i specjalistka służby leśnej, pani Elżbieta Durak z Nadleśnictwa Chrzanów oraz pan Remigiusz Lichota z Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego Oddziału w Chrzanowie. Po wręczeniu nagród głos zabrali: Prezes PTT Oddziału w Chrzanowie - Remigiusz Lichota, Nadleśniczy Andrzej Berkowski oraz Prezes KS Kościelec Chrzanów - Jerzy Kryjomski, którzy gratulowali uczestnikom Rajdu i zaprosili na kolejne imprezy terenowe.


fot.4 Laureaci Rajdu
 
 

   Dziękujemy wszystkim uczestnikom rajdu oraz ich opiekunom, sponsorom imprezy  i współorganizatorom oraz patronom medialnym: tygodnikowi ziemi chrzanowskiej "Przełom",  Chrzanowskiej Telewizji Lokalnej i Małopolskiemu Systemowi Informacji Turystycznej. Panu Andrzejowi Sałudze dziękujemy także za udostępnienie nam pomieszczeń szkoły, w których uczestnicy rajdu mogli odpocząć i rozgrzać się ciepłą herbatą. A że zima – mimo pierwszego dnia wiosny – nie chciała odejść, ciepły i suchy kącik przydał nam się niezmiernie. Uczestnicy rajdu, po ciężkich zmaganiach z topniejącym śniegiem i błotem, byli zadowoleni z możliwości odpoczynku w miłym towarzystwie kolegów i koleżanek z innych szkół.

 


Z tatrzańskim pozdrowieniem,


Remigiusz Lichota