Rajd ekologiczny "Sprzątanie Beskidów" 04.06.2016r. PDF Drukuj Email

SPRZĄTANIE BESKIDÓW Z PTT 2016 ,,REJON HROBACZEJ ŁĄKI”

   W pierwszą sobotę czerwca wzięliśmy udział w kolejnej akcji „Sprzątania Beskidów z PTT” organizowanej corocznie przez Oddział w Bielsku-Białej, a wspierany m.in. przez Oddział PTT w Chrzanowie wraz z zaprzyjaźnionymi Szkolnymi Kołami PTT- tym razem z Zespołu Szkół w Jankowicach, Zespołu Szkół nr 1 w Chrzanowie, z II LO w Chrzanowie oraz Zespołu Szkół Ekonomiczno-Chemicznych w Trzebini.

   Do zadań grupy z Chrzanowa i okolic należało posprzątanie dwóch szlaków. Młodsi wędrowali czerwonym szlakiem od zapory w Porąbce, a starsi zielonym przez Nowy Świat na Gaiki i dalej Małym Szlakiem Beskidzkim w stronę celu. Grupa Oddziału PTT w Bielsku-Białej wraz z pracownikami Grupy Kęty S.A. i podopiecznymi Fundacji „Grupa Kęty Dzieciom Podbeskidzia” z Domu Dziecka w Cieszynie, idąc od strony Kóz żółtym szlakiem w kierunku Hrobaczej Łąki. Czerwony szlak od Gaików po Hrobaczą Łąkę był także sprzątany przez pozostałe grupy, które zdobyły ten szczyt z różnych stron. Szkolne Koło PTT „Pionowy Świat” z Bielska-Białej wchodziło na Gaiki czerwonym szlakiem od strony Straconki, Szkolne Koło PTT „Diablaki” z Dąbrowy Górniczej sprzątało szlak niebieski z Lipnika, a Stowarzyszenie Wichura z Pszczyny – również niebieski, lecz od strony Przełęczy Przegibek. Ostatnią z grup było Koło PTTK „Beskidek” z Porąbki, które posprzątało fragment żółtego szlaku biegnącego wzdłuż drogi dojazdowej na Hrobaczą Łąkę. Część grupy bielskiego PTT posprzątała także czarny szlak z Lipnika w stronę Przełęczy u Panienki, a najaktywniejsi w zabezpieczeniu odpadów byli członkowie Bielskiego Klubu Alpinistycznego.
   Wszystkie grupy spotkały się około godziny 13.00 na polanie nieopodal schroniska na Hrobaczej Łące. Tutaj uczestnicy mogli się zintegrować podczas licznych konkursów z nagrodami (m.in. bieg z jajkiem, przeciąganie liny, kącik poezji oraz rozgrywki szachowe, w których pierwsze miejsce zdobył Mikołaj Szczurek z SKK PTT przy ZS nr 1 w Chrzanowie).

   Dzięki uprzejmości gospodarzy mogliśmy posilić się pysznymi kiełbaskami i chrupiącym chlebkiem z ogniska. Serdecznie dziękujemy w tym miejscu ZPM „Hańderek” z Buczkowic oraz Piekarni Capri z Rybarzowic za kiełbaski i chleb.

   Podsumowania akcji dokonał Prezes bielskiego oddziału PTT Pan Szymon Baron: „Cieszy fakt, że udział wzięły w niej 763 osoby (wliczając w to 150 uczestników z Chrzanowa), w tym 516 dzieci i młodzieży. Uprzątnięto w trzech etapach 183,5 km szlaków górskich. Zebrano zatrważająco dużo śmieci, łącznie 11880 litrów, aż 11880 litrów! Czemu aż tyle…?”.

   Najbardziej aktywne w tym roku grupy dzieci i młodzieży otrzymały także ufundowane przez patrona honorowego akcji – Marszałka Województwa Śląskiego Wojciecha Saługę specjalne puchary, które wręczył drugi patron honorowy – prezes ZG PTT Józef Haduch. Pamiątkowymi pucharami wyróżniono w tym roku Oddział PTT w Chrzanowie, Koło PTT w Kozach, Szkolne Koło PTT „Diablaki” z Dąbrowy Górniczej, Fundację „Grupa Kęty Dzieciom Podbeskidzia”, Koło PTTK „Beskidek” z Porąbki, SKKT z Rybarzowic oraz Stowarzyszenie „Wichura” z Pszczyny. Wszystkie grupy uczestniczące w akcji otrzymały także pamiątkowe statuetki. Nadmienić również należy, że najmłodszym, zbierającym śmieci uczestnikiem imprezy była 4,5-letnia Laura Grząba ze Stowarzyszenia „Wichura” z Pszczyny, a najstarszym, 72-letni prezes Koła PTTK „Beskidek” z Porąbki – Tadeusz Mreńca.

   Pamiątkowe, małopolskie korale dostała od organizatorów najmłodsza uczestniczka dzisiejszej akcji –10-miesięczna Róża Kudelska, którą w nosidełku niósł przez całą drogę tata. Były też ciepłe słowa od prezesa ZG PTT Józefa Haducha do organizatorów i uczestników akcji oraz pamiątkowy dyplom przekazany organizatorom przez Monikę Sobczak z Grupy Kęty S.A.

 Sponsorami akcji są Grupa Kęty S.A., kęckie Przedsiębiorstwo Komunalne Komax Sp. z o.o., Urząd Miejski w Chrzanowie, a patronatem medialnym objęły ją Tygodnik Ziemi Chrzanowskiej „Przełom”, Regionalny Portal Informacyjny beskidzka24.pl i „Kronika Beskidzka”.


Remigiusz Lichota

 


Fotorelacja >>>