Rajd ekologiczny "Sprzątanie Beskidów" 21.05.2016r. PDF Drukuj Email

SPRZĄTANIE BESKIDÓW Z PTT 2016 ,,REJON BABIEJ GÓRY”

   21 maja 2016 roku rozpoczęliśmy drugą akcję „Sprzątania Beskidów z PTT - REJON BABIEJ GÓRY”, organizowaną corocznie przez Oddział PTT w Bielsku-Białej, a wspieraną m.in. przez Oddział PTT w Chrzanowie wraz z zaprzyjaźnionymi Szkolnymi Kołami PTT tym razem z Zespołu Szkół z Jankowic, Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego z Libiąża oraz z II LO w Chrzanowie.

   W całej akcji uczestniczyły również grupy PTT Oddział Bielsko-Biała, które z młodzieżą z Oświęcimia sprzątała okolice drogi z Zawoi na Krowiarki, wzdłuż której biegnie niebieski szlak. Uczniowie z Międzyrzecza Górnego, Kóz i Rybarzowic sprzątali czerwony szlak z Przełęczy Lipnickiej na Babią Górę i z powrotem lub w przypadku kozian dalej przez Przełęcz Brona na Markowe Szczawiny. Podobną trasę porządkowały sobie „Diablaki” z Dąbrowy Górniczej, którzy dodatkowo zbierali śmieci na Perci Przyrodników. Podopieczni Fundacji Grupy Kęty sprzątali szlaki na Górnym Płaju oraz fragment czarnego szlaku z Markowych Szczawin do Zawoi. Chrzanowskie grupy sprzątały szlaki rozpoczynające się w Zawoi Czatoży, a więc czarny na Przełęcz Jałowiecką, czerwony z Żywieckich Rozstajów na Fickowe Rozstaje, żółty szlak z Czatoży na Markowe Szczawiny oraz zielony biegnący przez Małą Babią Górę. Grupy schodzące zielonym szlakiem do Zawoi Markowej zbierały też śmieci na tym szlaku.

   Wszystkie grupy spotkały się tradycyjnie w Zawoi Markowej, gdzie pracownicy Babiogórskiego Parku Narodowego przygotowali ognisko, a organizatorzy zapewnili ciepły poczęstunek.

   W akcji sprzątania Beskidów w rejonie Babiej Góry wzięło udział 240 osób, w tym 46 osób z Oddziału w Chrzanowie. Bilans sprzątania to zebrane w ciągu kilku godzin 5200 litrów śmieci, wśród których do najciekawszych znalezisk należały: kołpaki, tłumik, wycieraczka, 3 opony (w tym jedna z traktora), 7 telewizorów, 3 worki kości zwierzęcych oraz łopata.

   Serdecznie dziękujemy w tym miejscu ZPM „Hańderek” z Buczkowic oraz Piekarni Capri z Rybarzowic za kiełbaski i chleb, które wszyscy – i mali i duzi – ze smakiem konsumowali. Nie zapominamy oczywiście o podziękowaniach dla Dyrekcji Babiogórskiego Parku Narodowego za jak zawsze ciepłe przyjęcie, wsparcie organizacyjne i odbiór śmieci.

   Sponsorami akcji są Grupa Kęty S.A., kęckie Przedsiębiorstwo Komunalne Komax Sp. z o.o., Urząd Miejski w Chrzanowie, a patronatem medialnym objęły ją Tygodnik Ziemi Chrzanowskiej „Przełom”, Regionalny Portal Informacyjny beskidzka24.pl i „Kronika Beskidzka”.


Remigiusz Lichota

 


Fotorelacja 1 >>>  

Fotorelacja 2 >>>