Rajd ekologiczny "Sprzątanie Beskidów" 23.04.2016r. PDF Drukuj Email

SPRZĄTANIE BESKIDÓW Z PTT 2016


   23 kwietnia 2016 roku rozpoczęliśmy piątą, jubileuszową akcję „Sprzątania Beskidów z PTT”, organizowaną corocznie przez Oddział PTT w Bielsku-Białej, a wspieraną m.in. przez Oddział PTT w Chrzanowie wraz z zaprzyjaźnionymi Szkolnymi Kołami PTT z Zespołu Szkół z Jankowic, Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego z Libiąża, z Zespołu Szkół nr 1 w Chrzanowie oraz Szkoły Podstawowej nr 9 w Olkuszu.

   Grupa chrzanowska liczyła 53 uczestników i sprzątała czerwony szlak z Bystrej Śląskiej przez Magurę, aż do schroniska „Klimczok”, a w drodze powrotnej niebieski szlak w stronę Bystrej Krakowskiej. 

   W całej akcji uczestniczyła również grupa PTT Oddział Bielsko-Biała, która sprzątała szlak niebieski z Olszówki Górnej w stronę Przełęczy Dylówki. Dwie grupy podopiecznych Fundacji Grupy Kęty sprzątały szlaki czerwony i zielony z Dębowca na Szyndzielnię (od Dylówek także grupa PTT O/BB) i dalej czerwonym do schroniska „Klimczok”. Grupa PTT K/Kozy sprzątała szlak niebieski z Bystrej, SKKT Rybarzowice ze Szczyrku do schroniska. Najdłuższą trasę wybrały Diablaki, które sprzątały szlak z Brennej na Błatnią i dalej żółtym na Klimczok i do schroniska.

  Wszystkie grupy spotkały się tradycyjnie przy schronisku „Klimczok”, gdzie rozpalono ognisko, upieczono kiełbaski i zorganizowano gry i zabawy dla najmłodszych (skakanie na skakance, rzut szyszką do celu, szukanie piłki). Ogromną atrakcją było spotkanie z ratownikami Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (GOPR), którzy opowiedzieli jak należy przygotować się do górskiej wycieczki, co mieć ze sobą, oraz jak wezwać w górach pomoc.

  Łącznie podczas dzisiejszych górskich porządków w rejonie Szyndzielni, Klimczoka i Błatniej wzięło udział 200 osób, w tym 131 dzieci i młodzieży. Bilans dzisiejszego sprzątania to zebrane w ciągu kilku godzin 3500 litrów śmieci, wśród których do najciekawszych znalezisk należały: termos, czajnik i kawałek żeliwnego pieca (wszystkie znalezione na szlaku z dala od ludzkich siedzib). Biorąc pod uwagę fakt, że prawie rok temu sprzątane były te same szlaki, to dzisiejszy wynik jest przerażający.

  Serdecznie dziękujemy: gospodarzom schroniska PTTK „Klimczok” Państwu Dorocie i Zdzisławowi Kuklom, którzy odebrali od nas śmieci i przygotowali ognisko, ZPM „Hańderek” z Buczkowic za ufundowanie kiełbasek, ratownikom Grupy Beskidzkiej GOPR za fantastyczną lekcję wychowawczą dla dzieci i młodzieży.

  Sponsorami akcji są Grupa Kęty S.A., kęckie Przedsiębiorstwo Komunalne Komax Sp. z o.o., Urząd Miejski w Chrzanowie, a patronatem medialnym objęły ją Tygodnik Ziemi Chrzanowskiej „Przełom”, Regionalny Portal Informacyjny beskidzka24.pl i „Kronika Beskidzka”.


Remigiusz Lichota


Fotorelacja >>>