Jubileusz 150-lecia Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego PDF Drukuj Email

 

150-lecie Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego   14 października 2023 roku w pierwszym dniu pobytu w Kościelisku w ramach Jubileuszu 150- lecia PTT przeszliśmy szlakiem przez Przysłop Miętusi i Wyżnie Stanikowe Siodło z Polskim Towarzystwem Tatrzańskim Oddział w Chrzanowie.

   Następnie w Kościelisku koło Zakopanego o godzinie 16:00 rozpoczęła się część oficjalna obchodów jubileuszu 150-lecia Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Uroczystość prowadził Tomasz Kwiatkowski z Oddziału PTT w Radomiu. Wprowadzono sztandary- w naszym poczcie sztandarowym znaleźli się Kacper Szkowron, Beata Chudaszek i Jadwiga Bazuła- Treśka. Wśród przybyłych gości obecni byli Pan Piotr Nowacki – Doradca Prezydenta RP, Pan Andrzej Gut-Mostowa – Wiceminister Sportu i Turystyki, Pan Ryszard Pagacz – I Wicewojewoda Małopolski, Pan Jan Piczura – Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego, Pani Marta Mordarska – Radna Województwa Małopolskiego, Pan Jan Krzysztof – Naczelnik TOPR, Pan Miłosz Jodłowski – wiceprezes PZA, Pan Konrad Gonciarczyk – wicedyrektor Babiogórskiego Parku Narodowego oraz Pan Łukasz Zięba – Prezes Warszawskiego Oddziału Związku Podhalan.

   Po odczytaniu listu Prezydenta RP, Andrzeja Dudy i wystąpieniu prezes PTT, Jolanty Augustyńskiej wyświetlono multimedialną prezentację na temat początków Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, po czym wręczono odznaczenia państwowe, resortowe i organizacyjne. Prezes naszego Oddziału PTT w Chrzanowie Remigiusz Lichota został uhonorowany odznaczeniem państwowym- Złotym Krzyżem Zasługi przyznanym przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. W imieniu Prezydenta RP odznaczenia wręczył Pan Piotr Nowacki – Doradca Prezydenta RP. Remigiusz Lichota został również wyróżniony odznaką honorową „Za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Klimatu”. Odznakę w imieniu Minister Klimatu Środowiska Polski, Anny Moskwy, która przyznała to wyróżnienie wręczył obecny podczas obchodów Pan Ryszard Pagacz, I Wicewojewoda Małopolski. Prezes ZG PTT Pani Jolanta Augustyńska wręczyła Remigiuszowi Lichocie dyplom z przyznaną godnością Honorowego Członka Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Polskie Towarzystwo Tatrzańskie zostało też odznaczone Medalem Polonia Minor.

   Po części oficjalnej rozpoczęła się uroczysta kolacja z występem kapeli góralskiej oraz zabawą taneczną z organizowaną przez chrzanowski Oddział PTT.

   15 października 2023 roku w drugim dniu pobytu w Kościelisku w ramach Jubileuszu 150- lecia PTT, po śniadaniu udaliśmy się do kościoła pw. św. Kazimierza Królewicza w Kościelisku, gdzie odprawiona została msza święta w intencji członków i sympatyków Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Mszę koncelebrował ks. Robert Piechnik COr z Oddziału PTT w Tarnowie. Po mszy Zrobiliśmy ostatnie pamiątkowe zdjęcie z członkami PTT z całej Polski i udaliśmy się na dwugodzinny spacer po Zakopanem.


Jubileusz w obiektywie:

>>> Fotogaleria 1 >>>

>>> Fotogaleria 2 >>>

>>> Fotogaleria 3 >>>

>>> Fotogaleria 4 >>>