Jubileusz 65-lecia utworzenia i 25-lecia reaktywacji PTT w Chrzanowie PDF Drukuj Email

 

JUBILEUSZ ODDZIAŁU POLSKIEGO TOWARZYSTWA TATRZAŃSKIEGO W CHRZANOWIE

 

   11 listopada, w dniu tak ważnym dla każdego Polaka, odbyła się także inna uroczystość – 65-lecie powstania i 25-lecie reaktywacji chrzanowskiego Oddziału PTT.


   W sali kinowej MOKSiR w Chrzanowie zebrali się wszyscy, których sercu bliska jest działalność ludzi gór. Zaproszonych gości przywitał obecny Prezes PTT Oddział Chrzanów, Remigiusz Lichota. Pani Barbara Rapalska, Członek Prezydium Zarządu Głównego PTT pokrótce przybliżyła historię Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, a Pan Remigiusz Lichota zapoznał zgromadzonych z historią  Oddziału.


   Był też czas na odznaczenia i gratulacje. Burmistrz Miasta Chrzanowa Pan Ryszard Kosowski wręczył Odznaki Honorowe „Za Zasługi Dla Turystyki”, które zostały przyznane przez Ministra Sportu i Turystyki Panu Adamowi Bielowi, Panu Januszowi Sadzikowskiemu oraz Panu Rafałowi Gałasiowi. Prezes Zarządu Głównego PTT Pan Józef Haduch wręczył Honorową Złotą Odznakę z Kosówką Panu Wiesławowi Kurowskiemu. Wiceprezes Zarządu Głównego Pan Nikodem Frodyma wręczył odznaki i dyplomy za ponad dwudziestoletni staż w Oddziale. Otrzymali je: Pan Stanisław Trębacz, Pan  Zdzisław Wołos, Pan Jerzy Boratyński, Pan Zygmunt Jeleń, Pan Andrzej Górecki, Pan Stefan Janic, Pan Adam Biel, Pan Jan Poręba oraz Pan  Maciej Smółka.  Dyplomami uhonorowane zostały także osoby z ponad dziesięcioletnim stażem. Wyróżnienia otrzymali: Pan Stanisław Zając, Pan Wiesław Kurowski, Pan Remigiusz Lichota, Pan Marian Kasprzyk, Pan Marcin Kornecki, ks. Zbigniew Pytel, Pan Zbigniew Hodur, Pani Barbara Wawrzyniak, Pan Eugeniusz Rembiecha, Pan Ireneusz Stojak, Pan Marcin Ryś, Pan Ryszard Pawłowski. Podziękowania złożono również osobom i instytucjom współpracującym z PTT w Chrzanowie.


   Kolejno wyróżniono nauczycieli prowadzących szkolne koła PTT za sumienną i rzetelną współpracę z Oddziałem PTT w Chrzanowie: Panią Barbarę Wawrzyniak (Prezes SKK PTT przy I Liceum Ogólnokształcącym w Chrzanowie), Panią Aldonę Kozak (prezes SKK PTT przy Powiatowym Centrum Edukacyjnym w Chrzanowie), Panią Edytę Gut-Pląder (prezes SKK PTT przy Zespole Szkół Ekonomiczno Chemicznych w Trzebini), Panią Edytę Szczurek (prezes SKK PTT przy Zespole Szkół nr 1 w Chrzanowie), Panią Katarzynę Pilch (prezes SKK PTT przy II Liceum Ogólnokształcącym w Chrzanowie), Panią Halinę Gwóźdź (prezes SKK PTT przy Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Libiążu), Panią Agnieszkę Jedynak (prezes SKK PTT przy Zespole Szkół w Jankowicach), Panią Małgorzatę Wojtkowską (prezes SKK PTT przy Szkole Podstawowej w Myślachowicach), Pana Rafała Gałasia (prezesa SKK PTT przy Publicznym Gimnazjum nr 1 w Chrzanowie), dzięki którym młodzież coraz chętniej bierze udział w wycieczkach górskich - tak młodzież ze szkół średnich, jak i młodsi uczniowie nie tylko ze szkół z terenu Powiatu Chrzanowskiego. Działalność szkolnych kół PTT nie ogranicza się do wędrówek górskich, ale została poszerzona o uczestnictwo w rajdach na orientację oraz konkursach wiedzy o górach organizowanych co roku we współpracy z Powiatowym Centrum Edukacyjnym w Chrzanowie.


  Przyszedł też czas na podziękowania dla Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego Oddział Chrzanów za codzienną pracę na rzecz upowszechniania i propagowania turystki i krajoznawstwa. Zostały one złożone przez Burmistrza Miasta Chrzanowa Pana Ryszarda Kosowskiego, Starostę Powiatu Chrzanowskiego Pana Adama Potockiego, Dyrektora MOKSiR-u Pana Jana Smółkę, Prezesa ZG PTT Pana Józefa Haducha, Prezesa PTTK Oddziału w Chrzanowie Pana Kazimierza Pudo, Członka Prezydium ZG PTT Panią Barbarę Rapalską, Prezesa Oddziału PTT Jaworzno Pana Jerzego Cieślawskiego, Prezesa PTT Oddziału Bielsko-Biała Pana Szymona Barona oraz  Prezesa Koła PTT w Kozach Pana Miłosza Zelka.


   Koncert Pana Janusza Saługi, chrzanowskiego barda, kompozytora, autora piosenek do własnych tekstów oraz wierszy innych twórców odbył się po części oficjalnej uroczystości. Usłyszeliśmy piosenki do tekstów autorskich oraz utworów Wojciecha Bąka – nazwanego poetą niezłomnym oraz wierszy Pani Lucyny Szubel i ks. Jana Twardowskiego. Koncert artysta zatytułował "W górze jest wszystko, co kocham”, wyjaśniając, że odwołuje się do tego, co w życiu wydaje się najważniejsze.


   W programie uroczystości mieścił się także pokaz multimedialny fotografii ks. Zbigniewa Pytla przygotowany przez Piotra Nawarę, doktora UR w Krakowie. Zdjęcia, których autorem jest ks. Pytel -  znany nie tylko w środowisku tatrzańskim – pasjonat gór, taternik i turysta, laureat licznych konkursów, zrobiły na wszystkich ogromne wrażenie.


  Szukaj więc wciąż swoich gór i dolin, nie zadowalaj się tym, co zdobyłeś - wskazywał Władysław Krygowski. 65 lat od utworzenia i 25 lat legalnej działalności Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Chrzanowie to ogromny wkład w historię. Historię, która się jeszcze nie kończy, bo nadal tworzyć ją będą obecni i kolejni zasłużeni.

Aldona KozakJubileusz w obiektywie:

Galeria 1 - zdj.  Róża Wypyska

Galeria 2  - zdj.  Janusz Kołacz

Galeria 3 - zdj.  Krzysztof Hudzik / Kulturalny Chrzanów

Relacja CHTVL